Drugoklasiści zwiedzili dawne Księstwo Łowickie

Jesteś tu: » Strona główna » Drugoklasiści zwiedzili dawne Księstwo Łowickie

Drugoklasiści zwiedzili dawne Księstwo Łowickie

W środę 10 czerwca 2015 r. drugoklasiści udali się na wycieczkę do Łowicza, Sromowa i Żelazowej Woli.

Swoją przygodę z historią regionu łowickiego uczniowie rozpoczęli w Muzeum, gdzie obejrzeli dawną kaplicę prymasowską p.w. św. Karola Boromeusza, a także wystawę archeologiczną i historyczną. Największe zainteresowanie uczniów wzbudziły zbiory w dziale etnograficznym, gdzie mogli podziwiać odświętne ludowe stroje łowickie, zrekonstruowane wnętrza izby księżackiej wyposażonej w „pająki”, bukiety z bibuły, meble - malowane skrzynie, rzeźbione i malowane kredensy, malarstwo dewocyjne i ceramikę z regionu łowickiego. Następnie dzieci udały się do znajdującego się na terenie ogrodu przy muzeum mini skansenu, w którym prezentowane są najstarsze, przeniesione z terenu dawnego Księstwa Łowickiego, budynki mieszkalne i gospodarcze.
Kolejnym punktem programu było Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie, gdzie w czterech pawilonach pokazane jest ponad 600 drewnianych figur, z czego około 400-tu to figury ruchome skupione w ruchome, tematyczne sceny. W pawilonach znajduje się też ponad 30 figur naturalnej wielkości, które ubrane są w oryginalne łowickie stroje, wnętrze łowickiej izby i stare meble, a zwłaszcza kilkanaście łowickich skrzyń posagowych. W dwóch ostatnich pawilonach zgromadzonych jest ponad 30 zaprzęgów konnych: bryczki i wolanty, którymi bogatsi chłopi jeździli do kościoła i na wesela, sanie i wozy chłopskie na drewnianych kołach, a także półkoszki, wasągi, wozy drabiniaste i inne.
Ostatnim punktem wycieczki była Żelazowa Wola, miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. Tutaj uczniowie zwiedzili dom rodzinny kompozytora i spacerowali po przepięknym parku otaczającym dworek.
Po kilku godzinach, pełni wrażeń i zdobytej wiedzy, drugoklasiści wrócili do Piotrkowa, gdzie czekali już na nich stęsknieni rodzice.

Sponsorzy nagród w konkursie "Szkolnastrona Roku 2014"

Robocamp Megamatma