Szkoła Podstawowa nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim
im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

Szóstoklasiści w Warszawie

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =
W piątek 5 października 2018 r. uczniowie klas VIa i VIc wybrali się do Warszawy na wycieczkę, która była żywą lekcją historii. W czasie wycieczki zwiedzali Cmentarz Powązkowski i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Cmentarz, nazywany w skrócie Powązkami jest najbardziej znaną zabytkową nekropolią w Warszawie. Założony został w 1790 roku, według projektu Dominika Merliniego – nadwornego architekta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na Powązkach spoczęły ciała wielu wybitnych Polaków, między innymi: przywódcy insurekcji warszawskiej Jana Kilińskiego, aktora i reżysera Wojciecha Bogusławskiego, reformatora szkolnictwa Stanisława Konarskiego, polityka i publicysty Hugo Kołłątaja, pisarza Bolesława Prusa oraz reżysera Krzysztofa Kieślowskiego. Cmentarz Powązkowski mimo, iż mocno ucierpiał podczas II wojny światowej, jest bogatym muzeum dziejów miasta, a także skarbnicą rzeźby i małej architektury.

Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Jest ono wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli. Sercem muzeum jest obelisk, w którym zamknięto odgłosy powstańczej Warszawy. Przykładamy ucho, a tam odgłosy kroków tych, którzy walczyli, ich modlitwy, dźwięki wystrzeliwanych pocisków. Dotykamy, ściana drży.
Dużą popularnością cieszyło się zbieranie kartek, które po skompletowaniu utworzyły kalendarz Powstania Warszawskiego. Wielkim przeżyciem było dla uczniów przejście kanałami. Ogromne wrażenie zrobił film "Miasto ruin", który pokazuje obraz zrównanej z ziemią Warszawy.
 
Z głowami pełnymi wiadomości i wrażeń uczniowie opuścili gmach muzeum i z żalem pożegnali stolicę.
 
 
powrót